- Reklama -události

Byrokratickým nesmyslem roku je nahlašování účtů na finanční správu

on

|

views

and

comments

V soutěži o byrokratický nesmysl roku 2021 získalo z 56 nominovaných absurdit první místo ohlašování firemních bankovních účtů plátců daně z přidané hodnoty (DPH) finanční správě (FS), ačkoli to dělají i banky. Jde o obdobného finalistu ankety již z roku 2018. I když byla tato povinnost později zrušena, od listopadu 2021 se v pozměněné podobě vrátila. V úterý o tom informovalo Sdružení mladých podnikatelů Slovenska, které soutěž o anticenu organizuje.

„Letošní byrokratický nesmysl ukazuje, jak houževnatá dokáže být byrokracie a že boj s ní je nekončící proces,“ konstatuje předsedkyně Sdružení mladých podnikatelů Slovenska Simona Mištíková. Firemní účty totiž musí FS nahlašovat i banky a právě pro duplicitu byla tato povinnost v minulosti zrušena. Po necelých dvou letech se tato povinnost do legislativy v pozměněné podobě vrátila.

Prezident Sdružení podnikatelů Slovenska Ján Solík si myslí, že návrat zrušené povinnosti „v převlečeném kabátě“ ukazuje, že bez systémových nástrojů se v boji proti byrokracii nepohneme. „A protože datum účinnosti bylo 15. listopad, tak vidíme, že i pravidlo, podle kterého se daňová legislativa má měnit jen k 1. lednu, se v praxi uplatňuje osobitě,“ dodal Solík.

Druhé místo reprezentují regulace, které zaostávají za inovacemi. Bez úředního povolení je zakázáno pěstovat mimo obec rychle rostoucí dřeviny jako Paulownia, ačkoli v intravilánu obce to možné je. Zatímco v zahraničí se podle mladých podnikatelů chopily příležitosti a vznikají energetické plantáže, slovenští podnikatelé si chodí po zamítavá stanoviska úřadů.

Podobné příklady legislativy, která „usla dobu“, lze nalézt iv souvislosti s elektromobily. Ať už jde o byrokratický labyrint, který čeká na uživatele firemního elektroauta, pokud by ho chtěl dobýt v noci doma a uplatnit si výdaje na energie jako daňové, nebo v případě, kdy by zaměstnanec použil na pracovní cestu svůj soukromý elektromobil.

Třetí příčku obsadila povinnost související s pandemií onemocnění COVID-19. Od 1. prosince přesunul stát na ramena zaměstnavatelů náklady související s karanténou zaměstnanců. pandemickou PN, přestože nemají žádné nástroje, jak těmto situacím preventivně předejít. Mezi finalisty se objevila i povinnost, kdy stát vyžaduje při změně trvalého pobytu od jednatelů informace, které již má, zda povinnost určující vydavatelem učebnic minimální délku zapracování připomínek ze strany regulátora. Pokud to stihnou rychleji, i tak musí čekat.

Share this
Tags

Must-read

Hyperinflace, prepper a jeho kriminalizace

Prepper je člověk, který se domnívá, že v budoucnu pravděpodobně dojde ke katastrofě nebo nouzové situaci, a aktivně se na ni připravuje. , obvykle...

Lid možná neshody v koalici otravuje, ale alespoň nic neskrýváme

Konflikty v koalici, které se řeší na veřejnosti, nepomáhají důvěryhodnosti vlády. Ale na druhé straně je to upřímné, lidé vidí do "kuchyně" politiky a...

Pandemie zvýšila nároky na makléře, přibyly i na gastrosektor

Dosahy pandemie nového koronaviru neobešly ani pracovní trh v byznysu nemovitostí. Většina realitních makléřů pracuje na živnost, takže jejich příjem závisí výlučně na realizovaných...
spot_img

Recent articles

More like this