- Reklama -události

Byrokratickým nesmyslem roku je nahlašování účtů na finanční správu

on

|

views

and

comments

V soutěži o byrokratický nesmysl roku 2021 získalo z 56 nominovaných absurdit první místo ohlašování firemních bankovních účtů plátců daně z přidané hodnoty (DPH) finanční správě (FS), ačkoli to dělají i banky. Jde o obdobného finalistu ankety již z roku 2018. I když byla tato povinnost později zrušena, od listopadu 2021 se v pozměněné podobě vrátila. V úterý o tom informovalo Sdružení mladých podnikatelů Slovenska, které soutěž o anticenu organizuje.

„Letošní byrokratický nesmysl ukazuje, jak houževnatá dokáže být byrokracie a že boj s ní je nekončící proces,“ konstatuje předsedkyně Sdružení mladých podnikatelů Slovenska Simona Mištíková. Firemní účty totiž musí FS nahlašovat i banky a právě pro duplicitu byla tato povinnost v minulosti zrušena. Po necelých dvou letech se tato povinnost do legislativy v pozměněné podobě vrátila.

Prezident Sdružení podnikatelů Slovenska Ján Solík si myslí, že návrat zrušené povinnosti „v převlečeném kabátě“ ukazuje, že bez systémových nástrojů se v boji proti byrokracii nepohneme. „A protože datum účinnosti bylo 15. listopad, tak vidíme, že i pravidlo, podle kterého se daňová legislativa má měnit jen k 1. lednu, se v praxi uplatňuje osobitě,“ dodal Solík.

Druhé místo reprezentují regulace, které zaostávají za inovacemi. Bez úředního povolení je zakázáno pěstovat mimo obec rychle rostoucí dřeviny jako Paulownia, ačkoli v intravilánu obce to možné je. Zatímco v zahraničí se podle mladých podnikatelů chopily příležitosti a vznikají energetické plantáže, slovenští podnikatelé si chodí po zamítavá stanoviska úřadů.

Podobné příklady legislativy, která „usla dobu“, lze nalézt iv souvislosti s elektromobily. Ať už jde o byrokratický labyrint, který čeká na uživatele firemního elektroauta, pokud by ho chtěl dobýt v noci doma a uplatnit si výdaje na energie jako daňové, nebo v případě, kdy by zaměstnanec použil na pracovní cestu svůj soukromý elektromobil.

Třetí příčku obsadila povinnost související s pandemií onemocnění COVID-19. Od 1. prosince přesunul stát na ramena zaměstnavatelů náklady související s karanténou zaměstnanců. pandemickou PN, přestože nemají žádné nástroje, jak těmto situacím preventivně předejít. Mezi finalisty se objevila i povinnost, kdy stát vyžaduje při změně trvalého pobytu od jednatelů informace, které již má, zda povinnost určující vydavatelem učebnic minimální délku zapracování připomínek ze strany regulátora. Pokud to stihnou rychleji, i tak musí čekat.

Share this
Tags

Must-read

Prodej podílu ve firmě mezi dvěma spolumajiteli

Důvodů pro prodej podílu ve firmě existuje spousta. Nehledě na to, jaký důvod je ten váš, vždy je důležité najít vhodné řešení. Jako to...

Co je burza cenných papírů?

Burza nebo akciový trh je organizace, na které se obchoduje s cennými papíry. Na burze se spojují firmy (akciové společnosti), které požadují kapitál a...

Obsidián v době kamenné a moderní chirurgii

Výroba obsidiánových nástrojů lidmi sahá až do doby kamenné. Na některých místech prozrazují tuny obsidiánových šupin přítomnost dávných továren. Na některých z těchto lokalit...
spot_img

Recent articles

More like this