- Reklama -události

Ceny energií závisí na rozhodnutí Německa a EU

on

|

views

and

comments

I když ceny plynu a elektřiny na burzách v posledních dnech klesly, stále jsou několikanásobně vyšší než na začátku letošního roku. Slovensko je nemůže ovlivnit a musí čekat na rozhodnutí německé vlády a Evropské komise. Vysoké ceny energií totiž souvisí is odkládáním spuštění nového plynovodu Severní proud 2 (Nord Stream 2), rozhodnutím o odstavení německých jaderných elektráren as rostoucí cenou emisních povolenek, řekl TASR ministr hospodářství Richard Sulík (SaS).

Nedostatek elektřiny z jiných zdrojů spustil v Evropě opět do provozu některé uhelné elektrárny a náhradní zdroje na plyn. To ale zvýšilo poptávku po plynu, a také po emisních povolenkách, jejichž cena tak letos vzrostla o více než 150% – téměř na 80 eur za tunu. To se následně projevilo na aktuálně vysoké ceně elektřiny. Rekordní ceny plynu zase podporuje jeho nedostatek v evropských zásobnících a omezené dodávky z Ruska. Aktuální ceny klesly pro příslib zvýšení dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy.

I když současné plynovody z Ruska do Evropy nejsou využity, Moskva usiluje získat povolení k provozu nového plynovodu Nord Stream 2, kterým obchází tradiční tranzitní země jako Polsko, Ukrajina, ale i Slovensko. Snížením dodávek do ruských zásobníků v Evropě cena plynu s dodávkou v následujícím měsíci postupně vzrostla začátkem minulého týdne na rekordní úroveň 180 eur za megawatthodinu.

Aktuální situace na trhu podle Sulíka ovlivní rozhodování nové německé vlády i Evropské komise, která by mohla obchodování s emisními povolenkami pozastavit, nebo zvýšit jejich množství na trhu. „Já si myslím, že dříve či později přijdou k rozumu a vystaví provozní povolení pro Nord Stream 2 a ještě chvíli nechají běžet atomové elektrárny. Pokud by toto udělali, tak ze dne na den jdou okamžitě ceny energií dolů,“ řekl ministr.

Slovensko reálně energetickou politiku Německa ani EU neovlivní, protože počet obyvatel je přibližně jedno procento EU. „My můžeme mluvit, můžeme upozorňovat, co já i dělám. Komunikuji se svými kolegy ve Visegrádské čtyřce (V4), ale v zásadě jde o to, že se Německo už před lety rozhodlo pro absurdní energetickou politiku a my na to doplácíme,“ dodal Sulík.

Share this
Tags

Must-read

Hyperinflace, prepper a jeho kriminalizace

Prepper je člověk, který se domnívá, že v budoucnu pravděpodobně dojde ke katastrofě nebo nouzové situaci, a aktivně se na ni připravuje. , obvykle...

Lid možná neshody v koalici otravuje, ale alespoň nic neskrýváme

Konflikty v koalici, které se řeší na veřejnosti, nepomáhají důvěryhodnosti vlády. Ale na druhé straně je to upřímné, lidé vidí do "kuchyně" politiky a...

Pandemie zvýšila nároky na makléře, přibyly i na gastrosektor

Dosahy pandemie nového koronaviru neobešly ani pracovní trh v byznysu nemovitostí. Většina realitních makléřů pracuje na živnost, takže jejich příjem závisí výlučně na realizovaných...
spot_img

Recent articles

More like this