- Reklama -události

Nálada finských spotřebitelů se v závěru roku výrazně zhoršila

on

|

views

and

comments

Nálada finských spotřebitelů a částečně podnikatelů se v posledním měsíci letošního roku zhoršila, přičemž v případě spotřebitelů zaznamenala nejnižší úroveň za poslední rok. Uvedly to v pondělí finský statistický úřad a Konfederace finského průmyslu.

Index spotřebitelské důvěry ve Finsku, který zveřejnil statistický úřad, dosáhl v prosinci -3,5 bodu oproti 1,2 bodu v předchozím měsíci. Je to první pokles do negativního teritoria za posledních devět měsíců a zároveň nejhorší výsledek v rámci spotřebitelské nálady od prosince loňského roku. Prosincová nálada finských spotřebitelů klesla i pod dlouhodobý průměr na úrovni -1,7 bodu.

Výrazně se zhoršila očekávání Finů, co se týče vývoje ekonomiky v následujících 12 měsících. Příslušný dílčí index klesl z -2,4 bodu v listopadu na -7,4 bodu. Klesl také dílčí index sledující ochotu nakupovat v následujících 12 měsících zboží dlouhodobé spotřeby. Ten se snížil ze 14,6 bodu na 7 bodů.

Konfederace finského průmyslu zase informovala, že klesla nálada podnikatelů ve výrobním sektoru a v maloobchodě. Index důvěry ve výrobním sektoru dosáhl v prosinci 18 bodů oproti listopadové úrovni 23 bodů a v oblasti maloobchodu klesl ze 16 na 8 bodů.

Naopak nálada ve stavebnictví a v oblasti služeb zaznamenala mírné zlepšení. Příslušný index ve stavebním sektoru vzrostl ze 13 na 14 bodů a ve službách se zvýšil z 20 na 21 bodů.

Share this
Tags

Must-read

Hyperinflace, prepper a jeho kriminalizace

Prepper je člověk, který se domnívá, že v budoucnu pravděpodobně dojde ke katastrofě nebo nouzové situaci, a aktivně se na ni připravuje. , obvykle...

Lid možná neshody v koalici otravuje, ale alespoň nic neskrýváme

Konflikty v koalici, které se řeší na veřejnosti, nepomáhají důvěryhodnosti vlády. Ale na druhé straně je to upřímné, lidé vidí do "kuchyně" politiky a...

Pandemie zvýšila nároky na makléře, přibyly i na gastrosektor

Dosahy pandemie nového koronaviru neobešly ani pracovní trh v byznysu nemovitostí. Většina realitních makléřů pracuje na živnost, takže jejich příjem závisí výlučně na realizovaných...
spot_img

Recent articles

More like this