- Reklama -události

Nálada finských spotřebitelů se v závěru roku výrazně zhoršila

on

|

views

and

comments

Nálada finských spotřebitelů a částečně podnikatelů se v posledním měsíci letošního roku zhoršila, přičemž v případě spotřebitelů zaznamenala nejnižší úroveň za poslední rok. Uvedly to v pondělí finský statistický úřad a Konfederace finského průmyslu.

Index spotřebitelské důvěry ve Finsku, který zveřejnil statistický úřad, dosáhl v prosinci -3,5 bodu oproti 1,2 bodu v předchozím měsíci. Je to první pokles do negativního teritoria za posledních devět měsíců a zároveň nejhorší výsledek v rámci spotřebitelské nálady od prosince loňského roku. Prosincová nálada finských spotřebitelů klesla i pod dlouhodobý průměr na úrovni -1,7 bodu.

Výrazně se zhoršila očekávání Finů, co se týče vývoje ekonomiky v následujících 12 měsících. Příslušný dílčí index klesl z -2,4 bodu v listopadu na -7,4 bodu. Klesl také dílčí index sledující ochotu nakupovat v následujících 12 měsících zboží dlouhodobé spotřeby. Ten se snížil ze 14,6 bodu na 7 bodů.

Konfederace finského průmyslu zase informovala, že klesla nálada podnikatelů ve výrobním sektoru a v maloobchodě. Index důvěry ve výrobním sektoru dosáhl v prosinci 18 bodů oproti listopadové úrovni 23 bodů a v oblasti maloobchodu klesl ze 16 na 8 bodů.

Naopak nálada ve stavebnictví a v oblasti služeb zaznamenala mírné zlepšení. Příslušný index ve stavebním sektoru vzrostl ze 13 na 14 bodů a ve službách se zvýšil z 20 na 21 bodů.

Share this
Tags

Must-read

Prodej podílu ve firmě mezi dvěma spolumajiteli

Důvodů pro prodej podílu ve firmě existuje spousta. Nehledě na to, jaký důvod je ten váš, vždy je důležité najít vhodné řešení. Jako to...

Co je burza cenných papírů?

Burza nebo akciový trh je organizace, na které se obchoduje s cennými papíry. Na burze se spojují firmy (akciové společnosti), které požadují kapitál a...

Obsidián v době kamenné a moderní chirurgii

Výroba obsidiánových nástrojů lidmi sahá až do doby kamenné. Na některých místech prozrazují tuny obsidiánových šupin přítomnost dávných továren. Na některých z těchto lokalit...
spot_img

Recent articles

More like this