Výroba obsidiánových nástrojů lidmi sahá až do doby kamenné. Na některých místech prozrazují tuny obsidiánových šupin přítomnost dávných továren. Na některých z těchto lokalit se nachází dostatek odpadních zbytků, které naznačují, že zde po desetiletí pracovalo mnoho lidí, kteří vyráběli nejrůznější obsidiánové předměty. Výroba hrotů šípů, hrotů oštěpů, čepelí nožů a škrabadel z obsidiánu nebo křemene mohla být prvním výrobním odvětvím na světě.

Obsidián byl pro tyto účely tak ceněný, že starověcí lidé obsidián a obsidiánové předměty těžili, přepravovali a obchodovali s nimi na vzdálenost až tisíce kilometrů. Archeologové byli schopni zdokumentovat geografii tohoto obchodu porovnáním vlastností obsidiánu na výchozech s vlastnostmi obsidiánu v řezných nástrojích.
Dnes obsidián hraje i nadále důležitou roli v moderní chirurgii. Obsidián lze použít k výrobě ostří, které je tenčí a ostřejší než nejlepší chirurgická ocel. Tenké čepele z obsidiánu se dnes umísťují do chirurgických skalpelů, které se používají pro některé z nejpřesnějších operací. Využívá se při výrobě šperků, například prstenů a dalších.
https://cutt.ly/7Z871pk
https://cutt.ly/hZ85jGz
https://cutt.ly/IZ86l42