Ministerstvo investic, regionálního rozvoje a informatizace (MIRRI) SR ve státním IT ušetřilo desítky milionů eur, spustilo antibyrokratickou revoluci a vyvinulo systém pro boj proti kyberhrozbám. Uvedla to vicepremiérka a ministryně informatizace Veronika Remišová (Za lidí) při hodnocení roku 2021.
„Za jeden ze zásadních úspěchů letošního roku považuji fakt, že profesionálním a bezkorupčním řízením jsme v oblasti informatizace státu ušetřili 72 milionů eur. Klientelismus dostal po mém nástupu jasnou stopku. Bývalá vláda se snažila narychlo, měsíc před parlamentními volbami, zrealizovat pořízení zbytku budov centra za více než 39 milionů eur.Po důkladném posouzení záměru jsme se rozhodli nové prostory pro datacentrum nekupovat a datové centrum Národní agentury pro síťové a elektronické služby jsme přesunuli z prostor soukromé firmy do prostor státní společnosti.Pouze na datacentru celkové úspory dosáhly více než 44 milionů eur,“ upřesnila Remišová.

Další miliony se resortu informatizace podle ní podařilo ušetřit díky dodatkům ke smlouvám s dodavateli služeb. „Obvykle to bývá v byznysu tak, že dodatky ke stávajícím smlouvám se ceny zvyšují. Nám se podařilo dosáhnout pravého opaku,“ uvedla ministryně.
„Pouze s jedinou firmou, která pro nás dělá tři projekty, jsme vyjednali sazby nižší až o 15 %, čímž se ušetří 4 miliony eur. U jiného dodavatele, který zajišťuje provoz portálu Slovensko.sk, jsme snížili cenu o dalších 1,2 milionu eur,“ přiblížila.
MIRRI podle ní letos také odstartovalo největší antibyrokratickou reformu v dějinách Slovenska. „Naše novela zákona proti byrokracii, za kterou hlasovala i opozice, přináší dosud největší rušení výpisů a potvrzení. Už od 1. ledna 2022 občané nebudou muset na úřadech předkládat deset dokumentů. Celkově však rušíme až 21 okruhů potvrzení, výpisů a formulářů v papírové podobě , díky čemuž občané a podnikatelé ušetří ročně více než 42 milionů eur,“ dodala Remišová.